Önünüzde Nvidia Tesla A100 grafik kartı

7nm sürecinde geliştirdiği savlı Ampere mimarisini önümüzdeki saatlerde tanıtacak olan Nvidia’dan sızıntılar da gelmeye başladı. Dün firma patronunun yaptığı fırından sıcak Ampere grafik sistemi paylaşımının akabinde artık de Tesla A100 grafik kartı internete sızdırıldı.

Nvidia Ampere neler sunuyor?

Nvidia’nın 7nm sürecine sahip Ampere mimarisi yüzde 50 civarında performans artışı ve ve kuvvet verimliliği sunacak. AMD’nin 7nm sürecindeki Navi mimarisinin önünü alması beklenen mimaride üst seviye kartlar TSMC tarafından, alt seviye kartlar da Samsung tarafından üretiliyor.

Nvidia Ampere birinci etapta sunucu ve yapay zeka sistemlerine sunulacak. Bu sistemler için GA100 geliştirildi. GA100 grafik ünitesinin 54 milyar transistör ile rekor kıracağı tabir ediliyor. GA100 çekirdekleri barındıracak Tesla A100 hızlandırıcı kartı görsele bakıldığında Tesla V100 ile benzeri bir tasarım arz ediyor. Bununla birlikte yuvalama noktaları değiştiği için yeni bir soket gerektirecek. Başkaca 6 adet HBM2E olduğu iddia edilen bellekler de çekirdeğin etrafına kümelenmiş.

Şimdi Nvidia Ampere mimarisi ile ilgili net malumatlar mevcut değil gelgelelim GTC 2020 sanal konferansında firma pek çok detayı açıklığa kavuşturmuş olacak.

Leave a Reply